INSTYTUT WYDAWNICZY LATARNIK

im. Zygmunta Kałużyńskiego

Tomasz Raczek

Krytyk filmowy i youtuber (prowadzi nagrodzony nagrodą BEST STREAM AWARDS 2023 kanał wideorecenzji filmowych), redaktor naczelny Magazynu Filmowego Stowarzyszenia Filmowców Polskich, autor audycji RACZEK MOVIE w Radiu Nowy Świat i nagrodzonego KREATURĄ 2022 podcastu THE ORIGINALS. Wcześniej m.in. kierownik literacki Zespołu Filmowego „Oko”, redaktor naczelny polskiej edycji PLAYBOYA i miesięcznika FILM, dyrektor kanałów telewizyjnych nfilmHD oraz wicedyrektor TVP2. Razem z Zygmuntem Kałużyńskim stworzył nadawany w latach 1989-1999 w TVP 2 cykl filmowy „Perły z lamusa”. Krytyk i felietonista m.in. w tygodnikach Polityka, Wprost, Przegląd Tygodniowy oraz w miesięcznikach Kino, Cinema, Pani, Charaktery. Autor 15 książek o filmie i telewizji oraz 3 albumów płytowych z muzyką filmową. Laureat Nagrody im. Stanisława Wyspiańskiego I stopnia za krytykę artystyczną, Wiktora, Nagrody PISF za popularyzowanie filmu w telewizji oraz właściciel tytułu „Mistrz Mowy Polskiej”. 

Był kierownikiem literackim Teatru Komedia w Warszawie, Teatru Rozrywki w Chorzowie i Teatru Muzycznego w Gdyni, wicedyrektorem TVP 2, wykładowcą w Wyższej Szkole Dziennikarskiej a także oficerem rozrywkowym Polskich Linii Oceanicznych na ts/s „Stefan Batory”.

Jest autorem książek „Perła z lamusem”, „Kinopassana. Sztuka oglądania filmów”, „Karuzela z idolami”, „Pies na telewizję”, „Karuzela z madonnami”, „Karuzela z herosami” oraz napisanych wspólnie z Zygmuntem Kałużyńskim: „Perłowej ruletki”, „Poławiaczy pereł”, „Pereł do lamusa” i pięciotomowego leksykonu filmowego „Perły kina”. Ostatnią wspólną książką był przygotowany tuż przed śmiercią Zygmunta Kałużyńskiego ich wspólny „Alfabet na 4 ręce” zawierający rozmowy o najważniejszych ludziach, pojęciach i uczuciach w życiu obu autorów.
Raczek kocha morze i statki pasażerskie. Chociaż mieszka w Warszawie, nie opuszcza go marzenie, by przenieść się do prawdziwej latarni morskiej z widokiem po horyzont.
Kolekcjonuje książki, obrazy oraz wszelkie przedmioty związane z morzem, transatlantykami i latarniami morskimi.

Tomasz Raczek

Cena: 54,90 

Cena promocyjna:

40,00 

Tomasz Raczek

Cena: 54,90 

Cena promocyjna:

30,00 

Katarzyna Marcysiak, Tomasz Raczek

Cena: 38,90 

Cena promocyjna:

30,00 

Tomasz Raczek

Cena: 32,90 

Cena promocyjna:

Zygmunt Kałużyński, Tomasz Raczek

Cena: 34,90 

Cena promocyjna:

24,90 

Zygmunt Kałużyński, Tomasz Raczek

Cena: 34,90 

Cena promocyjna:

24,90 

Zygmunt Kałużyński, Tomasz Raczek

Cena: 34,90 

Cena promocyjna:

24,90